Blog

 

04 01.2020

Jaki kształt paznokcia wybrać? - Budowa paznokcia i jego kształty

Jaki kształt paznokcia wybrać? - Budowa paznokcia i jego kształty

Na udaną stylizację paznokci składa się kilka elementów. Żeby manicure prezentował się pięknie, ręce powinny być zadbane, kolor nałożony równo i precyzyjnie, a i sam kształt paznokcia powinien pasować do Twoich dłoni. Zarówno długie i owalne, jak i krótkie, zgrabnie przycięte paznokcie mogą wyglądać świetnie. Dowiedz się więcej o budowie paznokcia i poznaj najpopularniejsze kształty płytki – być może zdecydujesz się spróbować czegoś nowego? 

 

Budowa naszych paznokci

 

Podstawowym budulcem ludzkich paznokci jest keratyna – twarde i włókniste białko, które składa się z wody, składników mineralnych (wapnia i siarki) oraz kwasów tłuszczowych. Każdy paznokieć jest zbudowany z tych samych elementów. Należą do nich:

- wał paznokciowy – skóra okalająca i pokrywająca dolną część oraz boki paznokcia. To dzięki niej paznokcie są ułożone w taki, a nie inny sposób,
- obrąbek naskórkowy (tak zwane „skórki”) – bardzo cienka warstwa naskórka, która porasta paznokcie – przy wykonywaniu manicure odsuwa się ją lub ostrożnie wycina,
- płytka – czyli to, co zwykle przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o paznokciach – widoczna, twarda, a jednocześnie elastyczna część paznokcia,
- lanula (obłączek) – jaśniejsza, biaława część widoczna u nasady paznokci (zwykle przynajmniej na kciukach),
- łożysko – położone dokładnie pod płytką. To dzięki niemu paznokcie są odpowiednio odżywione,
- macierz – żywa część paznokcia, która pozostaje niewidoczna pod skórą.

 

Najchętniej wybierane kształty paznokci – czym się charakteryzują i jak się je wykonuje?

 

Naturalnie nasze płytki różnią się od siebie kształtem; każda z nas ma nieco inne paznokcie, a my same możemy obserwować różnice nawet na różnych palcach u dłoni. Często paznokcie rosną w nieco różnych kierunkach – nie jest to wcale powód do kompleksów ani do obaw, ale zupełnie normalna sprawa.

W ramach pielęgnacji paznokci należy je przede wszystkim obciąć/wypiłować, a dopiero w dalszej kolejności odsunąć/wyciąć skórki i pomalować płytkę. Na etapie piłowania można nadać płytce w zasadzie dowolny kształt. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym kształtom paznokci:

 

1. Migdałki

paznokcie tytanowe - migdałkiUwielbiane przez gwiazdy i influencerki, a sądząc po Waszych deklaracjach – także przez Was :) Paznokcie w kształcie migdałków są lekko spiczaste i subtelnie zaokrąglone przy końcach. Mają wiele zalet – są bardzo kobiece i seksowne, a dodatkowo wizualnie wysmuklają palce. Niestety, nie każdy może sobie na nie pozwolić. Taki kształt prezentuje się najlepiej na długich paznokciach i sprawdza się dobrze wtedy, gdy nie wykonujemy pracy fizycznej ani wielu prac domowych. Przenoszenie ciężkich rzeczy czy czyszczenie prysznica może być w takiej stylizacji mało wygodne.
Migdałki wykonujemy, piłując boki pod kątem mniej więcej 45 stopni. Zawsze dbamy o to, żeby czubki nie były zbyt ostre i ładnie je zaokrąglamy. Ten kształt wygląda genialnie przy wyrazistym kolorze manicure – może to być na przykład czerwień, burgund albo śliwka. Pięknie pasują tu także zdobienia ombre, zwłaszcza baby boomer!

 

2. Owalne

paznokcie hybrydowe - owalneOwalne, naturalnie zaokrąglone paznokcie to najbardziej naturalny kształt. Ten typ delikatnie wyszczupla palce i świetnie wygląda na krótkich paznokciach. Sprawdza się nawet przy stosunkowo miękkiej płytce, a pielęgnacja nie powinna nastręczać większych problemów. Kolor nie ma tu żadnego znaczenia – każdy odcień stylizacji będzie wyglądał dobrze, włączając w to neony, nudziaki i brokaty.
Jak osiągnąć owalny kształt płytki? Wystarczy delikatnie zaokrąglić jej biały fragment przy użyciu pilnika. Uwaga: linia zaokrąglenia powinna się zgadzać z kształtem paznokcia!

 

3. Kwadraty i zaokrąglone kwadraty

paznokcie tytanowe - kwadratyKwadratowy kształt wygląda świetnie nawet przy krótkiej czy średniej płytce. Taka stylizacja będzie prezentować się elegancko i z klasą, a wcale nie utrudni wykonywania prac domowych. Jedyny haczyk polega na tym, że kwadraty optycznie poszerzają i skracają palce – zaleca się je zatem właścicielkom smukłych dłoni. Złagodzona wersja tego kształtu to zaokrąglone kwadraty, czyli tzw. squoval (z połączenia angielskich słów square i oval). 
Jeśli chcemy uzyskać kształt kwadratu, piłujemy płytkę na prosto; squoval wymaga dodatkowo subtelnego przypiłowania boków.

 

4. Spiczaste

paznokcie tytanowe - spiczasteHit Instagrama, który bryluje na imprezach, ale w codziennym życiu nie sprawdza się już tak kolorowo. Taki kształt paznokci jest bardziej spiczastą i zdecydowaną wersją migdałków. Poleca się go właścicielkom smukłych palców i długich paznokci (choć te ostatnie zawsze można przedłużyć). Spiczaste paznokcie prezentują się zjawiskowo, zwłaszcza w wyrazistych kolorach i przy użyciu błyszczących, odważnych zdobień. Po wyznaczeniu czubka paznokcia trzeba spiłować mocno boki – lepiej nie robić tego u siebie w domu, ale oddać się w profesjonalne ręce, na przykład naszych stylistek.

 

5. Trumienki (balleriny)

paznokcie tytanowe - trumienkiWariacja na temat spiczastych paznokci. Długie płytki najpierw piłuje się po bokach (nie nazbyt ostro, na kształt sztyletu lub trójkąta), a później wyrównuje się linię brzegową na prosto. Przy okrąglejszych dłoniach efekt bywa toporny, ale przy naturalnie wąskiej płytce całość prezentuje się bardzo zgrabnie, nawet mimo mocnego ścięcia końcówek.

Jeśli zawsze wybierasz ten sam kształt paznokci, zachęcamy do konsultacji i mądrego eksperymentowania!powrót ››


 

WIOLETA DUSZYŃSKA
ul. Sienkiewicza 103/05
34-300 Żywiec
 

+48 604 175 805

kontakt@wioletanails.pl

 

 

Godziny otwarcia

pn 08:30 - 18:00
wt 08:30 - 18:00
śr 08:30 - 18:00
cz 08:30 - 18:00
pt 08:30 - 18:00
sb 09:00 - 14:00
nd NIECZYNNE

REZERWUJ ONLINE

WRÓĆ DO GÓRY

strzałka w górę